ONUKA та волонтерський рух Repair Together презентують фільм-лекцію про народні інструменти

ONUKA
У кіно це називають «револьверна композиція». Герої долають свій власний шлях, доки не зустрінуться заради спільної ключової події в сюжеті.

Ще рік тому Ната Жижченко (ONUKA) вирішила відновити будинок свого роду – мальовниче місце в Чернігові за адресою Фабрична, 12. Там пройшло дитинство Нати. Там жили чотири покоління її роду. І саме там, в самому будинку, знаходиться майстерня її відомого дідуся Олександра Шльончика, що опікувався відродженням українських інструментів. У цій майстерні зберіглись його креслення, проєкти, інструменти, книжки, тож Ната вирішила зробити з неї відкриту для відвідувань локацію – місце для етнографічних лекцій та музичних сесій. У березні 2022 року її дім потрапив під окупацію. 

Чернігівщина перебувала під окупацією 21 день – недовго в порівнянні з іншими регіонами України. Але саме тут неймовірними зусиллями українського народу та воїнів було зупинену російську навалу. Місцеві селища стали епіцентром бойових дій та зазнали численних руйнувань. Утім, вже в квітні серед понівечених будинків зажевріло життя. Відновити його взялась команда волонтерів з числа київської молоді – креативники, диджеї, музиканти, менеджери з IT. Ті, кого прийнято було вважати легковажними шанувальниками комфорту та гедонізму, раптом згуртувались разом і почали прибирати та будувати. Перші рази їх було зо два десятки. Далі – сотні. Потім прямо під час роботи вони почали влаштовувати музичні виступи, які назвали толоками. На початку літа про рух дізнались світові ЗМІ. Побачене унікальне явище вони назвали терміном clean up rave. Сам же рух отримав назву repair.together та в лічені дні став відомим на весь світ. Про repair.together написали геть усі: The New York Times, Reuters, Euronews, BBC, Dazed, Mixmag та The Washington Post. Згодом це перетворилось на потужну міжнародну волонтерську організацію, яка повертає життя в окремі населенні пункти та селища.

Читайте також

Були сусідами, але навіть не знали імена одне одного: історія кохання під час війни

Були сусідами, але навіть не знали імена одне одного: історія кохання під час війни

Макс Єжов — про війну, втрату роботи, грузинські «Танці з зірками» та стосунки з Олею Поляковою

Макс Єжов — про війну, втрату роботи, грузинські «Танці з зірками» та стосунки з Олею Поляковою

Навесні та влітку люди, котрі втратили чи не все своє майно після окупації Чернігівщини, були вимушені жити в сараях чи літніх кухнях. А як же їм бути взимку? Так народився проєкт «Зима близько». Концепт простий: відома постать створює лот – якийсь продукт чи контент, щоб зібрати кошти на допомогу окремій постраждалій сім’ї. Першим учасником проєкту стала ONUKA.

У майстерні свого дідуся Ната записала фільм-лекцію, який сама називає «глосарієм українських народних музичних інструментів». З відео можна дізнатись про історію цимбал, бандури, бугая, трембіти, сопілки, окарини, свищика, варгана, тилинки. А також побачити, як музиканти ONUKA вплітають їх звучання в сучасну музику.

«Я дуже переживала за цю зйомку, бо хотіла, щоб це було не соромно, достойно, цікаво, не замшіло і візуально естетично. Знімальна команда почула мене на 100% відсотків. Врешті вийшло все саме так, як я собі уявляла. Кінематографічно, з настроєм, легко і пізнавально для тих, хто тільки знайомиться з темою. Це не глибинний аналіз, а введення в світ українських інструментів для всіх, хто хоче дізнатись, як вони можуть звучати в сучасному ракурсі», – каже ONUKA.

Для неї важливо, що зйомка відбулась саме в майстерні дідуся за легендарною адресою Фабрична, 12: «Цей проєкт має стати стартом роботи нашого етнографічного простору. Він у повній мірі дає уявлення про те, що ми плануємо тут робити надалі. Я рада, що це ще й допоможе людям», – резюмує Ната.

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 

Публикация от Repair Together (@repair.together)

Відео вже доступне на сторінці repair.together в Patreon. Згодом також очікується реліз на офіційному YouTube-каналі ONUKA.

Читайте також

Як під час війни допомагають людям, які живуть з ВІЛ/СНІД

Як під час війни допомагають людям, які живуть з ВІЛ/СНІД

Єгор Гордєєв — про війну, кохання і психологічні травми. Відверта розмова з Viva!

Єгор Гордєєв — про війну, кохання і психологічні травми. Відверта розмова з Viva!

Нагадаємо, нещодавно ONUKA презентувала кліп на пісню «Душа народу»:

Читайте також

Попри блекаут: Viva! зібрала друзів на благодійному вечорі в Києві

Попри блекаут: Viva! зібрала друзів на благодійному вечорі в Києві

Ольга Фреймут виїхала за кордон разом із чоловіком — інсайдер

Ольга Фреймут виїхала за кордон разом із чоловіком — інсайдер

Maruv
Попередній матеріал

Чекала на «русский мир»: Анатолій Анатоліч висловився про позицію Maruv

Прем’єри дня від українських артистів
Наступний матеріал

Прем’єри дня від українських артистів: Макс Барських, KOLA, TVORCHI, Потап, ONUKA та інші

Новини партнерів