Паралімпійський чемпіон з тенісу Віктор Дідух: За будь-яких умов шукайте для себе мету

Віктор Дідух
Сайт Viva.ua публікує історії героїв нового спецвипуску "Viva! Переможці", підготовленого командою журналу Viva! та ТСН.

Це 15 надихаючих історій про мужність та силу духу ветеранів АТО й паралімпійців, які втратили частини тіла, але не втратили жаги до життя.

Чемпіон Європи та світу з настільного тенісу Віктор Дідух втратив ногу через смертельну хворобу. На XV літніх Паралімпійських іграх він виборов для України золоту медаль і став першим тенісистом-паралімпійцем, який зміг досягнути такої спортивної вершини.

У великому знімальному павільйоні з самого ранку метушня та гомін. Ось декорації, ось майданчик для зйомок, а ось творча команда вирішує, який з образів обрати для сьогоднішніх героїв.

На білій імпровізованій сцені посеред павільйону стоїть молодий чоловік. На ньому вкорочені шорти й спортивний джемпер в тон до них. Він примружує очі від яскравого світла софітів й помітно ніяковіє.

«Нічогенькі у вас зйомки, тут як на змаганнях – я вже тричі спітнів», – сміється чоловік.

Це – Віктор Дідух. Йому 30 років. Він – чемпіон Європи та світу з настільного тенісу і єдиний в історії України тенісист, який виборов золоту медаль на Паралімпійських іграх.

«У 2010-му мені поставили діагноз – рак кісток, злоякісна пухлина у лівій нозі. 30 вересня я повернувся з чемпіонату Європи, а вже 7 жовтня мені провели першу на той момент операцію з видалення пухлини», – розповідає Дідух.

Шукай сили

Про свою важку боротьбу за життя та спорт чоловік говорить стримано і майже монотонно. Каже, що незручних запитань у цій темі для нього немає – зміг, лишився живий, тепер головне щодня мати мету і рухатися до неї.

Герой нового спецвипуску

Фото: Олександр Мордерер

Обкладинка нового спецвипуску журналу «Viva! Переможці». Придбати спецвипуск можна в кіосках із пресою в усіх містах України, крім зони АТО й АР Крим. Усі кошти з продажу журналу підуть на психологічну реабілітацію та спортивне протезування ветеранів АТО.

Друга частина соціального мультимедійного проекту  «Переможці» - спільна робота команди Телевізійної служби новин ТСН на телеканалі 1+1 та Viva! Лучший журнал о звёздах.

Проект «Переможці» - це і вражаючі фото, створені Олександром Мордерером і Тетяною Рубльовою, і відеоарт з неймовірними кадрами зі знімального майданчика, і цикл сюжетів новин ТСН, і спеціальний благодійний випуск журналу VIVA! Переможці.

У кадрі – люди з необмеженими можливостями, ветерани АТО та паралімпійці, які втратили частини тіла, але не втратили сили духу! 15 нових надихаючих історій про мужність та перемоги над собою, над болем, над обставинами.

Партнерами «Переможців» стали: Андрій Мацола, засновник Центру практичної допомоги захисникам України AXIOS, Міністерство закордонних справ України, Національний паралімпійський комітет, благодійний фонд «Серце воїна», Клініка доктора Валіхновського, туристична компанія «Феєрія», RunUkraine, організатори візиту Ніка Вуйчича в Україну агенція Key Strategy, дизайнер Андре Тан.

Наші досягнення: За перший рік існування проекту ми здійснили всеукраїнський та світовий виставковий тур. Виставка відвідала 15 країн та 18 міст. За цей час більше 20 млн людей дізналися про проект.

Спецвипуск «VivaПереможці 2» - 15 надихаючих історій про ветеранів АТО та паралімпійців, які втратили частини тіла, але не втратили сили духу й жаги до життя.

«Команда Viva! сьогодні представляє новий спецвипуск «Viva! Переможці», який став логічним продовженням мультимедійного проекту «Переможці». Благодійний номер вже можна придбати в кіосках преси по всій Україні», - сказала головний редактор журналу Viva! Іванна Слабошпицька.

Усі кошти з продажу журналу підуть на психологічну реабілітацію та спортивне протезування ветеранів АТО.

Герой нового спецвипуску

«Між остаточним діагнозом та ампутацією пройшло два роки. Я перепробував майже все, що давала сучасна медицина, але, на жаль, нічого не допомагало. На момент, коли я захворів, вже померла мама, опорою лишився батько та троє братів – я хотів жити і не мав права їх розчаровувати», – продовжує паралімпієць.

У 2012-му, після багатьох спроб побороти важку хворобу без радикальних дій, Вікторові Дідуху все-таки провели ампутацію. Медичною мовою втручання називалося «ампутація лівої нижньої кінцівки на рівні третини стегна». Але тоді для 25-річного спортсмена це звучало зовсім інакше. «У тебе більше немає ноги. Шукай сили, синку. Вчися заново жити і заново грати у теніс», – говорили хлопцеві лікарі.

Герой нового спецвипуску

На фото: Тетяна Рубльова, арт-директор студії Олександра Мордерера; Віктор Дідух

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Свою ампутацію Дідух сприймає не менше, як шанс жити. Каже, що у нього не було вибору – або надскладна операція, або смерть.

«Коли я був у лікарні, мені, чесно кажучи, не дуже хотілося, аби рідні та друзі часто приходили – волів, аби вони не бачили мене у такому стані. У той період важливо було прийняти себе новим, а ще важливіше – якнайшвидше повернуся у великий спорт», – ділиться паралімпієць.

Герой нового спецвипуску

Сам собі протезист

Зараз у знімальному павільйоні спортсмен виглядає не просто мужньо. Він не стоїть на місці – постійно рухається, перестрибуючи зі здорової ноги на спеціальний спортивний протез. Свою металеву ногу Дідух називає «лижа» – вона вигнута, пружна і на 20 см коротша за звичайний протез для ходіння.

«Вперше я став на протез через чотири місяці після ампутації. Це були непевні кроки з двома милицями. Тоді я навіть не думав про те, чи навчуся ходити – точно знав, що все вийде, точно знав, що буду знову грати у теніс», – говорить Дідух.

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Зараз спортсмен має три протези: два з них золотому призеру Паралімпійських ігор придбала держава, а спортивний протез він придбав власним коштом та з допомогою меценатів. «Лижа» Дідуха відрізняється від спортивних протезів для бігу – коштує дешевше, але потребує не меншої уваги під час експлуатації та обслуговування.

«Протези мені робили у Львові, проте деякі складові до них я особисто придбав за кордоном. Комплектуючі спортивного протезу коштували шість тисяч євро – три тисячі мені подарували меценати, ще три я назбирав сам», – розповідає спортсмен.

За півроку після ампутації Віктор Дідух почав потроху вертатися у великий спорт. Свій перший майже спортивний протез чоловік спроектував самотужки – багато цікавився розробками і знав, який механізм допоможе йому знову взяти до рук ракетку.

«Я прийшов до львівських протезистів та пояснив Юрію Яськіву, як саме має виглядати протез. Разом ми зробили щось схоже на мою нинішню спортивну «лижу»: був приймач культі, а далі, замість елементу, який штовхає, встановили просту трубу – вона й була опорою», – згадує паралімпієць.

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Люди не ламалися

За п’ять років після ампутації Дідух досяг у інваспорті фактично неможливого. Але золота медаль на Паралімпійських іграх та світове визнання – зовсім не межа мрій сильного спортсмена. Він щодня має багатогодинні тренування – басейн, виснажливі ігри, спортзал. Віктор Дідух грає у теніс з ракеткою та милицями: однією рукою він відбиває удари противника і подає, другою – балансує.

Герой нового спецвипуску

Паралімпієць щодня займається не менше шести годин і перебуває у стані безперервної підготовки до тих чи інших змагань. Має Дідух плани і на XVІ літні Паралімпійські ігри, які пройдуть у Токіо у 2020 році, але про них особливо не розповідає: «Так, я готуюся. Як прийде час, то побачимо, що з того вийде», – каже спортсмен.

За словами Дідуха, одне з найважчих завдань у паралімпійському спорті – тримати вагу. Спортивний та й звичайний протези розраховані до міліметрів, – зайвий кілограм може стати причиною кривавих натертостей або й програшу на чемпіонаті.

Проте навіть за правильної експлуатації та тримання ваги, метал іноді все-таки дає збій. Так, одного разу на чемпіонаті Європи у Дідуха зламався спортивний протез. Від навантаження у «лижі» розкрутилися металеві болти – була небезпека не тільки не дограти, а ще й впасти і травмуватися.

Спортсмен дивиться на це з оптимізмом: «Залізо» рідко мене підводить, але, коли це трапляється, то не біда – метал може ламатися, аби люди тільки не ламалися», – каже він. 

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Герой нового спецвипуску

Правила життя героя:

1. За будь-яких умов шукайте для себе мету. Наприклад, для мене спорт – це, передовсім, робота. І я маю на меті розвиватися, тримати форму, досягати нових високих результатів. Окрім цього, я одружений, ми з дружиною виховуємо маленьку донечку. Як батько та чоловік, я маю щоденну мету робити свою родину щасливою.

Герой нового спецвипуску

На фото: Віктор Дідух із дружиною та маленькою донечкою

2. Підтримуйте близьких. Повірте, у складних ситуаціях їм важче не менше, ніж вам.

3. Двічі подумайте, чи треба протезуватися за кордоном. Насправді, в Україні є хороші протезисти, які використовують сучасні технології та матеріали, і намагаються вийти на світовий рівень.

Фото: Олександр Мордерер; Тетяна Рубльова, арт-директор студії Олександра Мордерера, бекстейдж зйомки: Антон Ахметшин, канал 1+1, з сімейного архіву героя

Обкладинка нового спецвипуску журналу «Viva! Переможці». Придбати спецвипуск можна в кіосках із пресою в усіх містах України, крім зони АТО й АР Крим. Усі кошти з продажу журналу підуть на психологічну реабілітацію та спортивне протезування ветеранів АТО.

На фото - команда проекту: Ростислав Валіхновський, Тетяна Захарченко, Олександр Мордерер, Андрій Ушенко, Тетяна Рубльова, Андрій Мацола, Андре Тан, Єлизавета Мерешко, Олександр Сарабун, Соломія Вітвіцька, Іванна Слабошпицька, Юрій Дмитренко, Роман Торговицький, Анна Гвоздяр

Друга частина соціального мультимедійного проекту  «Переможці» - спільна робота команди Телевізійної служби новин ТСН на телеканалі 1+1 та Viva! Лучший журнал о звёздах.

Проект «Переможці» - це і вражаючі фото, створені Олександром Мордерером і Тетяною Рубльовою, і відеоарт з неймовірними кадрами зі знімального майданчика, і цикл сюжетів новин ТСН, і спеціальний благодійний випуск журналу VIVA! Переможці.

У кадрі – люди з необмеженими можливостями, ветерани АТО та паралімпійці, які втратили частини тіла, але не втратили сили духу! 15 нових надихаючих історій про мужність та перемоги над собою, над болем, над обставинами.

Партнерами «Переможців» стали: Андрій Мацола, засновник Центру практичної допомоги захисникам України AXIOS, Міністерство закордонних справ України, Національний паралімпійський комітет, благодійний фонд «Серце воїна», Клініка доктора Валіхновського, туристична компанія «Феєрія», RunUkraine, організатори візиту Ніка Вуйчича в Україну агенція Key Strategy, дизайнер Андре Тан.

Наші досягнення: За перший рік існування проекту ми здійснили всеукраїнський та світовий виставковий тур. Виставка відвідала 15 країн та 18 міст. За цей час більше 20 млн людей дізналися про проект.

Спецвипуск «VivaПереможці 2» - 15 надихаючих історій про ветеранів АТО та паралімпійців, які втратили частини тіла, але не втратили сили духу й жаги до життя.

«Команда Viva! сьогодні представляє новий спецвипуск «Viva! Переможці», який став логічним продовженням мультимедійного проекту «Переможці». Благодійний номер вже можна придбати в кіосках преси по всій Україні», - сказала головний редактор журналу Viva! Іванна Слабошпицька.

Усі кошти з продажу журналу підуть на психологічну реабілітацію та спортивне протезування ветеранів АТО.

Олександр Бабченко
Предыдущий материал

Герой АТО Олександр Бабченко: "Війна показала, що найголовніше - це у будь-якій ситуації лишатися лю

Руслан Яриш
Следующий материал

Герой АТО Руслан Яриш: "Моя мрія – стати на ноги й катати візочок з дитиною"

Новости партнеров