Топ місць, які варто відвідати у Польщі

Польський калейдоскоп. Підкарпаття
Плануєте насичені та активні вихідні або відпустку? Полюбляєте прогулянки вуличками найстаріших міст? Кайфуєте від краєвидів гірської незайманої природи?

Цікавитесь історичними пам’ятками? Тоді – вам саме час збиратися в подорож до Підкарпатського воєводства Польщі!

Мої п’ять днів мандрівки Польщею були надзвичайно насиченими та незабутніми: Перемишль, Жешув, замки, унікальний веломаршрут, багатий дендрологічний парк Arboretum, традиційна кухня, а особливо ароматний журек… Список можна продовжувати безкінечно! І ще дуже важлива ремарка: перетинаєш кордон і потрапляєш у країну охайності, затишку та естетики.

Читайте также

Планируй заранее – отдыхай ярче: в чем преимущества раннего бронирования

Планируй заранее – отдыхай ярче: в чем преимущества раннего бронирования

Пока семейство на отдыхе: в дом Виктории и Дэвида Бекхэма проникли грабители

Пока семейство на отдыхе: в дом Виктории и Дэвида Бекхэма проникли грабители

Наш гід – легендарний  Швейк

Нас зустрів Швейк! Гід в образі героя відомого літературного твору Ярослава Гашека провів для нас дивовижно цікаву екскурсію Перемишлем. Розпочалася вона саме на площі Ринок, де й знаходиться пам’ятник солдату Австро-угорської армії Йожефу Швейку. Ми на щастя потерли йому ніс. Переконалися, все працює!  До речі, останній том повісті Ярослава Гашека «Пригоди бравого солдата Швейка» майже повністю присвячений подіям, які герой твору пережив у Перемишлі після звільнення фортеці у липні 1915 року. Швейківський рух у Польщі і Європі сильно розвинувся, виникло кілька товариств, а столицею руху став Перемишль. Перемишльське товариство приятелів Бравого Солдата Швейка є організатором популярних імпрез у Фортеці Перемишль.

Фортеця Перемишля

Перемишль – одне з найдавніших польських міст. Це місто протягом сотні років було діамантом у короні міст Речі Посполитої. Перша згадка про Перемишль датується 981 роком. Як окраїна, укріплене місто Перемишль, ще декілька разів був місцем розподілу владик Польських, Руських та Угорських. Не зважаючи на те, в чиїх руках він перебував, завжди залишався центром влади, як світської так і духовної.

Фортифіковане місто з величним замком у Середньовіччі стояло на роздоріжжі шляхів і добре виконувало покладену на нього місію: охорону доріг, що вели зі сходу і півночі на південь і захід. Перемишльська фортеця – це унікальна пам'ятка військової оборонної архітектури. В кінці XIX на початку XX сторіч перемишльська фортеця була однією з найбільших і найсучасніших в Європі і займала основну ланку в обороні Австрійської імперії із сходу. Навколо форту збереглися реліквії й залишки окопів. У музеї Фортеці знаходяться макети фортеці, раритетні фотографії, зброя, обмундирування та інші пам'ятні речі з часів солдата Швейка та імператора Франциска Йосипа I.

Замки Підкарпаття

Мене особисто вразили два замки: замок Любомирських у Ланьцуті та Красічинський замок. На початку XX ст. Ланьцутський замок вважався п’ятим у світі за розмірами житлової площі. Замок відомий ще й тим, що має одну з найбільших бібліотек у Польщі (понад 22 тис. томів) і кількох привидів! Це один з найцінніших палацово-паркових ансамблів у Польщі й один з найбільш відвідуваних. Справжня скарбниця національної історії та культури. Ланьцут – розташувався всього за 80 км від українського кордону і за 18 км на схід за дуже затишним й гарним Жешовом. Цей замок має щасливу долю: він витримав усі випробування й лишається одним з найбільш збережених у Польщі. Крім замкового палацу вціліли бастіонні фортифікації, комплекс допоміжних будівель і романтичний ботанічний сад. Золота епоха в історії замку почалася в другій половині XVIII ст. після того як його власниками стали Станіслав Любомирський з дружиною Ізабеллою Чарторийською. Це з її легкої руки фортеця була перетворена на палацовий комплекс – витончений, відповідний модним віянням і прикрашений рідкісними предметами мистецтва. Наприклад, статую Любомирського у вигляді Купідона створив славнозвісний італійський скульптор Антоніо Канова. Тоді ж навколо замку був створений і ландшафтний парк.

Й особливе  місце у моїх спогадах про подорож посідає замок у Красічині. Витончений білосніжний замок XVI-XVII ст.ст. – найкрасивіший ренесансовий ансамбль у Польщі. Красічинський замок завжди був магнатською резиденцією. За свою довгу історію він неодноразово переходив від одного магнатського роду до іншого. Сьогодні замок належить Агенції розвитку промисловості, яка провела ремонтно-будівельні роботи й повернула замку Красічин його колишні велич й красу. Було відновлено замкові стіни, які мають виняткову графітову декорацію, малюнки, утворені в штукатурці, що покривають 7 тис. кв. м муру. На малюнках – погруддя римських імператорів, постаті польських королів, святі, предки родини Красицьких, сцени полювання. Замок оточує великий парк, а на його території є готель та чудовий ресторан, де подають страви польської кухні.

Скарбниця рослин

Перед від’їздом додому ми навідалися до місцевого дендрарію-арборетуму в с. Болєстрашіце (неподалік міста Жешув), де з любов’ю зібрано декілька тисяч видів рослин. Дендрарій, у його частині Болєстрашиці, охоплює 22,57 га, включаючи 0,83 га ставків.

Але найбільше уваги тут приділяють вивченню та охороні рідкісних сортів фруктових дерев, особливо яблунь, які є місцевим історичним генофондом. Сам дендрарій знаходиться в колишньому маєтку відомого польського художника ХІХ ст. Петра Міхаловського. Неспішна прогулянка дендрарієм мене особисто зачарувала своїми озерами, містками, стежками, даруючи спокій та натхнення!

Веломаршрут Green Velo

Це справжня гордість поляків та біла заздрість їхніх сусідів! Мова йде про новий веломаршрут довжиною у 2 095 км, що перетинає п’ять воєводств: Вармінсько-Мазурське, Підляське, Люблінське, Підкарпатське і Свєнтокшиське. У березні 2018 року, під час змагань Fiets en Wandelbeurs в Ярберсі (Утрехт, Нідерланди), журі визнало польський маршрут Green Velo найкращим на континенті. Він пролягає через низку національних парків, маленьких та великих міст на сході Польщі. І це дуже близько від кордону з Україною. Вартість проекту Green Velo – близько 70 млн. евро, він був профінансований із фондів Євросоюзу, інвестиціями дрібного та потужного бізнесу. Веломаршрут має понад 200 місць відпочинку: кав’ярні, бесідки, вишки для огляду місцевості, замки, садиби, маленькі готелі та кемпінги тощо. Що важливо, маршрут Green Velo розрахований на людей різного рівня підготовки, але здебільшого початківців і пересічних любителів велоподорожі.

Польський суп

Ми боялися запізнитися на потяг, але продовжували обирати у місцевій крамниці закваски для журека! Журек – традиційний кислий польський суп, який готують в кожному регіоні Польщі і, мабуть, у кожній сім’ї. Рецептів журека безліч! Цей суп може поєднувати в собі різні види копченостей (ковбаски, шинку і т.ін.), різні овочі (селеру, моркву, цибулю, картоплю). Інколи додають гриби. Але основою будь-якого варіанту журека є закваска з житнього борошна, що надає супу характерний кислуватий смак і аромат. Можна приготувати закваску й самостійно. Наші польські друзі ділилися своїми родинними рецептами. Але дуже хотілося по поверненню порадувати родину та своїх українських друзів справжнім журеком, який хотіла приготувати на оригінальній заквасці. Подавала
журек, як і нам,  з вареним яйцем та у хлібині, саме так це роблять в деяких вишуканих ресторанах Польщі.

Автор: Юлія Дема

Фото: Shutterstock, Юлія Дема

Редакція Viva.ua висловлює щиру подяку за організацію прес-туру Закордонному осередку Польської туристичної організації в Києві, Східному велосипедному маршруту Green Velo, а також Уряду Маршалковському Підкарпатського воєводства

Читайте также

Оставьте кошелек в номере! Как бесплатно провести время в Дубае?

Оставьте кошелек в номере! Как бесплатно провести время в Дубае?

Рай на земле: Анатолий Анатолич показал, как отдыхает на Мальдивах с женой и дочками

Рай на земле: Анатолий Анатолич показал, как отдыхает на Мальдивах с женой и дочками

Наталья Холоденко
Предыдущий материал

Две разные женщины: Наталья Холоденко до и после похудения

уборка квартиры
Следующий материал

"Фея чистоты" или как убрать пол быстро и без усилий

Новости партнеров

Загрузка...