«Мистецтво - це код нації»: Олександр Свіщов - про художній проєкт «Україна крізь віки»

Олександр Свіщов
Нещодавно в Києві пройшла мистецька виставка «Україна крізь віки», яку відкрили з нагоди Дня Незалежності.

Глядачами представили сім картин, що уособлюють різні регіони України: центральні, південно-східний та північно-східний регіони, Поділля, Таврію, Галичину й Карпатський край. Автор полотен, художник Володимир Козюк зізнався, що ідею створення проєкту виношував 30 років і саме для цього вчився живопису. Реалізувати задум йому допомагали викладачка образотворчого мистецтва Одеської державної академії будівництва та архітектури Євгенія Божко і її студентки — Ольга Тяжелова й Валерія Кузьменко.

Художник зазначає: «Мистецтво уособлює ті цінності, за які ми боремося з ворогом. Це сигнал світу про необхідність стояти пліч-о-пліч з нашою державою на шляху до перемоги. Тому ідея проєкту — показати історію України через образ юної дівчини, оточеної найважливішими історичними та мистецькими артефактами регіону, який вона представляє».

Виставка «Україна крізь віки»

Виставка «Україна крізь віки». Фото: svishchov-news.com.ua

Різні регіони України метафорично показані в жіночих образах: у національному вбранні та з історичними символами свого краю. Полотна сягають 1,8 м заввишки. Шість із них — 1,2 м завширшки.

Володимир Козюк, Олександр Свіщов і Юрій Котик

Володимир Козюк, Олександр Свіщов і Юрій Котик. Фото: svishchov.com.ua

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Володимир Козюк був учасником та організатором понад 50 виставок і благодійних заходів за кордоном: в Австрії, Бельгії, Ватикані, Великій Британії, Греції, Грузії, Італії, Іспанії, Німеччинї, Південній Кореї, Литві, Польщі, Монако, Словаччині, США, Угорщині та ін. Відкриття виставки у Києві відвідали громадські і політичні діячі, мистецтвознавці, меценати, народні депутати.   

Олександр Свіщов

Олександр Свіщов. Фото: svishchov.com

«Дорогі українці та всі, хто нас підтримує. Перед вами проєкт, який для мене особисто став емоційним Еверестом. Світ змінився, дев'ять років Україна воює проти набагато сильнішого ворога, більшої країни з надзвичайно великими можливостями та ресурсами. Повномасштабна навала рашистів кардинально змінила життя українців і всього світу. Кожен із нас є свідком страшної війни, кожна свідома людина на цій планеті робить вагомий внесок у перемогу України. Адже, від цього залежить, чи існуватиме цивілізоване суспільство. Вороги намагаються знищити нашу освіту, культуру та цінності. Українці змушені боротися не лише за свою територіальну цілісність, а й за право на життя», — відзначив Олександр Свіщов, меценат проєкту, член наглядової ради громадської організації «У серці з Україною».

Читайте також

Інтерв’ю з власницею видавництва «Колесо життя» Інесою Кравченко про всі її всесвіти

Інтерв’ю з власницею видавництва «Колесо життя» Інесою Кравченко про всі її всесвіти

Арттерапія у дії: як пройшли великі концерти MONATIK в Києві

Арттерапія у дії: як пройшли великі концерти MONATIK в Києві

«З початком повномасштабного вторгнення, вже півтора року ми живемо на межі наших можливостей. Нам бракує кисню, який з нас висмоктує війна. Так, ми говоримо зі світом мовою відчайдушної відваги і таких же відчайдушних страждань. Це мова крайнього напруження, на вершині якого ми вперто і рішуче відбиваємося. Але ця вершина дає небачену раніше перспективу погляду на наше минуле і майбутнє. Що ближче до нашої перемоги, то більше нам буде потрібна інша мова спілкування зі світом —  внутрішнім і завнішнім. Мова мистецтва, яка поверне багатозначність, свіжість і безкінечні питання й відповіді про те, хто ми і для чого ми. Ця мова стане тим кодом нації, що відкриє для нас світ і нас для світу. Плекати і нарощувати цю силу культури треба вже зараз, коли вона ледь пробивається через кров і піт війни. Це наша високоточна і унікальна зброя, якою володіємо давно, але тільки тепер починаємо усвідомлювати її силу», — сказав Олександр Юрійович Свіщов.

Мистецький проєкт, який підтримав Олександр Свіщов, може стати важливим інструментом для підвищення національної свідомості і поглиблення знань з історії України. Меценат, громадський діяч, президент Асоціації курортів України Юрій Котик поділився своїми враженнями від виставки. На його думку, мистецтво здатне передати внутрішні переживання українців і ті складні емоції, які сьогодні переживає кожен з нас.

«Мистецтво потребує включеності в контекст. Ми маємо митця і його твір. Це інтуїція, талант і висловлювання. Щоб ці елементи творчості були не тільки твором, але, й, власне, проектом - потрібні кураторство і менеджмент. Це той третій посередник між мистецтвом і його потенційним глядачем. І це про колосальну відповідальність менеджерів і кураторів. Про те, що вони одночасно будують два мости. Один — між меценатом і митцем, другий — між твором і глядачем. На якийсь час проект "Україна крізь віки" надав сенсу моєму існуванню як його менеджера і співавтора ідеї. Натомість, моїм суперзавданням було надати сенсу місцю, часу, простору і формі, в якій проект промовить найвиразніше, до точної аудиторії і матиме продовження. Продовження не конче буде видимим і одразу. Але, воно точно буде у відчуттях і діях тих, хто це побачить і пропустить через себе. Дякую всім, хто допоміг мені розділити відповідальність куратора», — зазначив Юрій Котик, керівник проєкту, президент ГО «У серці з Україною». 

Проєкт організували Національний заповідник “Софія Київська”, Національний музей народної архітектури та побуту України, ГО “У серці з Україною”, ГО “Кращий художник”. Партнером проєкту став український бренд одягу “Рута”.

Виставка продовжить роботу у Києво-Печерській лаврі, в низці обласних центрів, а також у святих та духовних центрах України. Експозиції будуть відкриті в містах Західної та Східної Європи.

Читайте також

«Буча»: як знімали художній фільм про терор росіян в українських містах

«Буча»: як знімали художній фільм про терор росіян в українських містах

Onuka на власному прикладі показала, як подолати панічну атаку: відео

Onuka на власному прикладі показала, як подолати панічну атаку: відео

Victoire de la Dignite
Попередній матеріал

6 сучасних українських художників долучилися до благодійного проєкту Victoire de la Dignite

Muzvar Awards
Наступний матеріал

Сльози Джамали, спеціальне попурі від MONATIK: як пройшла незалежна музична премія Muzvar Awards

Новини партнерів