Це поетична драма, знята у 1964 році на кіностудії імені Олександра Довженка за повістю Михайла Коцюбинського. Свого часу вона змінила хід українського кіно. Відновлена стрічка демонструє чарівність гуцульського краю, поетичну візуальність, новаторське мислення Параджанова й акторську силу Івана Миколайчука та Лариси Кадочникової.
Фільм відреставрували за підтримки Національної кіностудії імені Олександра Довженка та міжнародного фонду The Film Foundation World Cinema Project, заснованого Мартіном Скорсезе.
«Фінансував увесь процес Фонд Джорджа Лукаса (США), плівку для сканування надав британський колекціонер Деніел Берд, сканування відбувалося у Варшаві, а нині цифрову копію зберігає Австрійський кіноархів. Для кольорокорекції, для правильної передачі кольорів оригінального фільму, використали вінтажну копію з Гарвардського кіноархіву», — розповів на показі кінознавець Алік Шпилюк.
Стрічка отримала найвищу технічну якість з усіх наявних версій.
Організатори допремʼєрного показу — «Український дім» та Kinomania Film Distribution. Гостей привітали генеральний директор Національної кіностудії імені Олександра Довженка Андрій Дончик та голова Ради з державної підтримки кінематографії Андрій Осіпов. Вони наголосили на важливості повернення великої української класики на екран у сучасному вигляді. А кінознавець Алік Шпилюк у своєму виступі зазначив, що ідеальна копія стрічки була створена в Італії Болонською синематекою, і тепер доступна для показів у всьому світі.
Захід відвідали громадські діячі, медійники, митці та дослідники кіно. Зокрема, були присутні представники Кіностудії імені Олександра Довженка і Національної спілки кінематографістів, а також — посольства Вірменії в Україні.
Прем’єрний показ відбувся у межах програми «Кінопростір Українського дому». На гостей чекали напої від Моршинської. Медіапартнери допрем’єрного показу — Viva! і «ТиКиїв».
Відреставрована версія «Тіней забутих предків» виходить у широкий прокат 29 травня 2025 року. Фільм, який став візитівкою українського поетичного кіно, знову доступний для нового покоління глядачів. Не пропустіть можливість побачити його на великому екрані — саме так, як він був задуманий.
Фото: Кирило Авраменко