Це база: Оксана Мангушлу назвала 10 компетенцій, які допоможуть українцям досягти успіху за кордоном

Оксана Мангушлу
Про адаптацію українців за кордоном та можливості інтеграції бізнесу в інших країнах ми поспілкувалися з психологом і бізнесвумен Оксаною Мангушлу.

Уміння делегувати – запорука work-life балансу

— Оксано, поговорімо спочатку про вас особисто та вашу родину. Поділіться історією знайомства з вашим чоловіком. Як серед безлічі людей ви розгледіли, що це саме «той»?

Ніяк і не одразу (посміхається). До вибору чоловіка я підходила серйозно – мене супроводжував коуч. Було розроблено цілу стратегію. Перше, з чого ми почали – мама-терапія і тато-терапія. З цього рекомендую починати усім бажаючим вийти заміж і побудувати якісну повноцінну родину, що постійно розвивається.

— Як довго ви разом?

Ми разом 12 років.

— Як поєднуєте сімейне життя з кар’єрою? Як виглядає ваш work-life баланс?

Поєднувати мені допомагає делегування. Один в полі не воїн. Управління та організація – це мої сильні сторони. Ще у 21-річному віці, коли я працювала на швейній фабриці «Глорія Джинс», у мене в управлінні було 360 осіб. Саме ці якості допомагають у бізнесі та сім'ї.

— Які основні висновки про сімейні стосунки ви зробили, виходячи зі свого життєвого досвіду?

Розвивайте емоційний інтелект, психологічну грамотність, проходьте особисту терапію – і успіх гарантовано.

— Як зрозуміти, що людина є надійним бізнес-партнером? Розкажіть на прикладі вашої родини.

З першого дня я дивилася на вчинки свого чоловіка. Не на слова, а саме на вчинки. У бізнесі, особливо великому бізнесі, найголовніше – довіра. Довіра – це і є гроші. Люди вам довіряють і готові платити за послуги, готові працювати у вашій компанії, готові укладати з вами довгострокові контракти. Звичайно, для того, щоб сформувалася довіра, особистість має бути відповідальною, порядною, сміливою, терплячою і доброю як до себе, так і до інших.

— Які складнощі та виклики зустрічають українці під час інтеграції їхнього бізнесу в іншій країні?

Найперше – це психологічна стійкість до змін, втрата оточення, друзів, рідних. Потрібно починати все з нуля. Далі – інша культура, мова, закони юридичні, податкові, кримінальні. Все це потрібно знову вчити і вміти вбудуватися в систему.

— Як психологічний стан впливає на успішну адаптацію українців за кордоном?

Це база! Я відзначила б, що це основа для успішної інтеграції. Саме наявність внутрішніх ресурсів дає людині можливість вирішувати повсякденні завдання, незважаючи на горе та втрати. Але ж втрати у багатьох колосальні – це рідні люди, величезне почуття горя, безсилля. У тому числі для багатьох це втрата статусу, адже люди роками працювали на свій статус. І, звичайно, фінансові втрати теж викликають сильну напругу, тривогу і страх. Тільки вміючи брати під контроль свої негативні емоції, людина може долати всі труднощі у новому дні.

— Які стратегії можна запропонувати українцям, котрі прагнуть розвивати бізнес у Європі?

Тут не можна відповісти однозначно. Для кожного виду діяльності краще розробляти окрему стратегію, адже надто багато даних вводу. Одне можу сказати точно: виходьте на своїх співвітчизників, які змогли вже себе інтегрувати. Вони точно знають, що треба робити.

— Які ресурси або підтримка доступні для українських підприємців, що знаходяться за кордоном?

У кожній країні свої умови для бізнесу. Але загалом українцям дають посвідку на проживання та можливість відкривати свої компанії, вести бізнес. Існує навіть матеріальна підтримка від держав.

— Які психологічні прийоми/практики можуть допомогти українцям зберегти мотивацію та стабільність в умовах війни?

Найперше і найефективніше – це техніки дихання. Практики кундаліні-йоги. Міофасціальний реліз. І, звісно, мета. Без мети та мрії людина не може рухатися вперед.

— Чи впливають мовні бар'єри на інтеграцію українців в іноземному середовищі?

Так, безперечно. Але всім, хто знає англійську мову, набагато легше знайти контакт у будь-якій країні.

Ключові компетенції для реалізації українців за кордоном

— Які вміння і компетенції можуть бути корисними для українців, які розглядають можливість відкриття бізнесу в іншій країні?

Емоційний інтелект, технології продажу, самопрезентація, публічні виступи, комунікаційні навички, терпіння, все, що пов'язане із soft skills, доброта, відповідальність, бажання швидко вчитися, саморегуляція, вміння справлятися зі своїми емоціями.

— Які практичні поради можна дати українцям щодо встановлення нових бізнес-зв'язків та побудови мережі контактів в іншій країні?

Знайти своїх у бізнес-клубах, приєднатися до успішного ком'юніті, не боятися нового та сміливо представляти свій бізнес.

— Чи є специфічні культурні аспекти, які українці повинні враховувати при відкритті свого бізнесу в Європі?

Так, у кожній країні вони свої. Щоб їх вивчити, потрібно буде насамперед записатися на курси вивчення мови тієї країни, до якої ви прибули. Це допоможе більше розуміти культуру та вбудуватися у місцеве суспільство. Плюс – відвідування музеїв, виставок, вистав, читання історії та розуміння державотворення.

— Яке місце в вашому житті займає благодійність? Розкажіть про ваш благодійний фонд та чому вирішили його створити.

Благодійність займає скромне місце – це справа моєї душі та серця. Ще у 19 років я відвідала перший дитячий будинок у Луганську, де ми почали дбати про дітей. Згодом, після переїзду до Києва, я вирішила зареєструвати фонд офіційно. З того часу він безперервно працює і допомагає людям.

— Що надихає вас як жінку?

Я люблю життя, свою сім'ю – це для мене найголовніше! Я з дитинства хотіла, щоб моя сім'я жила краще, комфортніше, здоровіше та багатше. Мої діти – мої головні мотиватори.

— Ваша улюблена фраза чи життєве кредо?

Завтра буде краще, ніж учора.

— Який ваш головний інсайт за останній рік?

Не все таке, яким здається на перший погляд. Велика трагедія може виявитися великою удачею.

— Як ви вважаєте, що сьогодні може зробити кожен із нас для наближення перемоги?

Працювати зі своєю психікою та тілом. Нас добивають саме морально, щоб ми зламалися та здалися. Але наші внутрішні опори дадуть нам вистояти та перемогти.

Читайте також

Валерій Харчишин — про особисте життя, політику і ставлення до артистів, які втекли за кордон

Валерій Харчишин — про особисте життя, політику і ставлення до артистів, які втекли за кордон

13 маловідомих фактів про Otoy: айтівець, який став репером і виступив на Євробаченні

13 маловідомих фактів про Otoy: айтівець, який став репером і виступив на Євробаченні

алергія
Попередній матеріал

Алерголог розповіла, чому алергія загострюється влітку

10 порад жінкам, які хочуть стати бізнес-лідерками
Наступний матеріал

10 порад жінкам, які хочуть стати бізнес-лідерками

Новини партнерів